SIK SORULAN SORULAR

Saç ekimi insanların zaman içinde çeşitli sebeplerden dolayı kaybetmiş oldukları saçların yerlerine yine kişinin kendisinden alınan saçlarla doldurma işlemidir. Uzman ellerde yapılan saç ekimi kaybedilen saçların büyük kısmını geri kazandırmakla beraber kişinin estetik görüntüsü ve özgüvenine de katkı sağlamaktadır.

Saç ekimi saç kaybı yaşamış kişilerin doktor muayenesinde sonra uygun görülen herkese uygulanabilir. Doktorun yapacağı saç muayenesi ve soracağı sorular neticesinde ne tür bir tedavi izleneceğine karar verilir. Eğer kişi saç ekimine uygun görülmez ise alternatif tedavi yöntemlerine yönlendirilir ( Saç PRP’si , Saç mezoterapisi veya ilaç tedavisi).

Kadın tipi saç dökülmesi dışında’’ kalan tüm saç dökülme tiplerine saç ekimi yapılabilir. Erkek tipi saç dökülmeleri , Scarring (ameliyat, yara izleri) , traksiyon el saç dökülmelerine saç ekimi yapılabilir.

Saç ekimi bir günde tamamlanan ,ertesi günü kontrolü yapılan ve sonraki aşamalarda 8-12 ay içinde sonuçlarının göründüğü bir işlemdir.

Saç ekiminin ameliyat süreci 7-8 saat sürmektedir. Aslında işlem tamamen bu süreçte bitmektedir. Ertesi günü yapılacak kontrol/muayenede ise pansuman çıkarılıp , kullanılacak ilaç ve saç yıkamasının tarif edilmesinden ibarettir. Özellikle yurtdışından gelen misafirlerin bu işlemin 2 gün içinde tamamlanabileceğini bilmeleri gerekir.Ertesi gün yapılan kontrolden sonra ekim bölgesinde sadece kabuklu bir görüntü mevcuttur. Bu görüntüden 7-10 gün içinde kurtulmak mümkün. Kabuklarla beraber ve sonrasında ‘’Şok dökülme’’ başlayacak ve ekilen saçların büyük kısmı köklerini deri içinde bırakarak gövdesi dökülecektir

Ameliyattan  sonraki 10. – 12. Haftalardan itibaren yeni saçlar çıkmaya başlayacaktır. Yalnız burada kademeli bir çıkma, yoğunlaşma söz konusudur. 3. Aydan itibaren çıkmaya başlayan saçlar zamanla kalınlaşır ve 10.-12. Aylarda son şeklini almış olur.

Saç ekimi lokal anestezi ile yapılabilen bir işlemdir. Lokal anestezik ilaçlar donör ( verici) ve ekim alanına ince uçlu iğnelerle deri içerisine zerk edilir. Kişilerin tüm ekim işlemi boyunca hissedebilecekleri tek ağrı bu lokal anestezi iğnelerinin girişlerindeki ‘’ sinek ısırığı’’ ağrısıdır. Çeşitli tekniklerle bu sürecinde hafifletilmesi mümkündür.

İşlem sırasında lokal anestezi yapılan bölgede kesinlikle ağrı hissedilmez. Operasyondan sonra çok hafif bir ağrı hissedilse de  genellikle hiçbir ağrı kesici kullanılmadan süreç atlatılır.

Saç ekimi lokal anestezi altında uygulanan bir işlemdir. 3 aşamadan oluşan saç ekimi işleminde ilk aşama olan donör bölgeden saç alım işleminden önce ense bölgesine ikinci aşama olan kanal açma işleminden öncede ön bölgeye lokal anestezik ilaçlarla anestezi işlemi gerçekleştirilmektedir. Yapılan lokal anestezi işlem sonuna kadar herhangi bir ağrı hissetmemenizi sağlayacaktır.

Saç ekimi gibi 7-8 saat süren uzun bir işlemde lokal anestezi  yerine genel anestezi yapmak kişinin sağlığı üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir.

İşlemi hem gerçekleştiren doktorun hem de saçı ekilen kişinin dikkat etmesi gereken en önemli konu; saçın doğallığıdır.Saçları istediğimiz yönlere tarayabilme , ekilen saçların sıklığı ve görenlerin saç ekimi olduğunu anlamamaları en önemli kriterlerdir. Burada işlemi gerçekleştiren doktor ve ekibinin tecrübe, bilgi ve becerisi çok önemlidir.Kişinin ön saç çizgisinin tasarlanmasından açılacak saç kanallarına kadar , hangi greftin hangi bölgede kullanılacağına kadar bir çok şey doğallığı etkiler.

Kalp hastalığı olan kişiler doktor tarafından maximum güvenli şartlar oluşturulduktan sonra rahatlıkla saç ekimi olabilirler. Burada ne tür kalp hastalığı olduğu ve kullandığı ilaçlara dikkat etmek gerekmektedir. Kullanmak zorunda oldukları  ilaçların kısa bir süre kullanımının bırakılması durumunda eğer ki sağlığa zarar verecek bir durum söz konusu olmaz ise saç ekimine alınabilirler.

Kimlerin saç ekimine uygun olup olmadığını değerlendirirken doktorun çok ince ayrıntısına kadar kişinin hikayesini bilmesi gerekmektedir. Herhangi kronik hastalığı yada hastalıkları, düzenli kullanmak zorunda olduğu ilaçlar, herhangi bir ilaca karşı alerjisinin olup olmadığı yada daha önceden operasyon olup olmadığını öğrenmesi gerekir.

Kişi hipertansiyon , diyabet hastalıklarından birine yada her ikisine birden sahip olabilir. Bu durumda kullandığı ilaçlar tansiyon ve kan şekerini dengede tutabiliyorsa saç ekimi yapılabilir. Eğer tansiyon ve açlık kan şekeri bir yükselip bir düşüyorsa saç ekimi yapmak kişinin sağlığına ciddi zararlar verebilir.

Alım yada ekim yapılacak deri bölgesinde egzama , sedef hastalığı gibi deri hastalıklarında lezyonların görüldüğü bölgelere ekim yapılamaz.

TOP CALL NOW - HEMEN ARA
WhatsApp chat